Copper and aluminum are being considered for a high-voltage transmission line th
ID: 1543926 • Letter: C
Question
Copper and aluminum are being considered for a high-voltage transmission line that must carry a current of 60 A. the resistance per unit length is to be 0.155 ohm/km. the densities of copper and aluminum are 8960 and 2700 kg/m^3, respectively. Compute the magnitude J of the current density for a copper cable. Compute the magnitude J of the current density for an aluminum cable. And compute the mass per unit length lambda for a copper cable. And compute the mass per unit length lambda for an aluminum cable.Explanation / Answer
R/L = /A so,
A = ( *L)/R
A = 1.72 x 10^-8 x 1000 / 0.155
A = 1.11 x 10^-4 m^2
a)
J = I/A
J = 60 / 1.11 x 10^-4
J = 5.41 x 10^5 A/m^2
b)
mass / unit length = density*A = 8960 kg/m^3 x 1.11 x 10^-4 m^2 = 0.9946 kg/m
c)
R/L = /A so,
A = ( *L)/R = 2.75 x 10^-8 x 1000 / 0.155
A = 1.774 x 10^-4 m^2
J = I/A = 60 / 1.774 x 10^-4 = 3.382 x 10^5 A/m^2
d)
mass/unit length = density*A = 2700kg/m^3 x 3.382 x 10^-4 m^2 = 0.9131 kg/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.