Secure https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID 76
ID: 1544759 • Letter: S
Question
Secure https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID 76267604&offsetanext; General College Physics ll- Physics 13002 /Colege Physi.. Problem 23.10 Problem 23.10 Part A the magnetic field is reduced to zero in 0.10 s, what is the magnitude of the induced emf? A 0.35 T magnetic field is perpendicular to a circular loop of wire with 51 turns and a radius of 18 cm Express your answer using two significant figures. 5.60 My Answers Ghre up Incorrect; Try Again: 4 attempts remainingExplanation / Answer
e = -N(dphi)/dt
phi = BA
A =area = pi*r^2
r = 18 cm = 0.18 m
e = -NAdB/dt
dB = 0-0.35 = -0.35 T
dt = 0.10 s
e = 18.17 = 18 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.