You attach one end of a spring with a force constant k = 773 N/m to a wall and t
ID: 1544946 • Letter: Y
Question
You attach one end of a spring with a force constant k = 773 N/m to a wall and the other end to a mass m = 2.12 kg and set the mass-spring system into oscillation on a horizontal frictionless surface as shown in the figure. To put the system into oscillation, you pull the block to a position xi = 6.56 cm from equilibrium and release it.
(a) Determine the potential energy stored in the spring before the block is released.
_________________J
(b) Determine the speed of the block as it passes through the equilibrium position.
_________________m/s
(c) Determine the speed of the block when it is at a position xi/4.
_________________m/s
er = x r/x = x 0=x tuExplanation / Answer
Change in energy of the system = 0
Change in energy of the system = 1/2*k*(xf^2 - xi^2) + 1/2*m*(vf^2 - vi^2)
a) When the spring is stretch/compressed by 5cm all the energy is stored as potential in the spring.
Total energy = 1/2*k*x^2 = 1/2* 773 N/m * (.0656 cm) ^2 = 1.6632J
b) When it passes through the equilibrium point, all the spring energy is transferred into kinetic energy and the velocity is max
1.6632J = 1/2 * m * v^2
v = sqrt(2* 1.6632 J / m ) = 1.252 m/s
c) At xi/4 = 1.64 cm you have part of the energy still in spring potential and part in kinetic energy
Remember, the change in energy = 0 = 1/2*k*(xf^2 - xi^2) + 1/2*m*(vf^2 - vi^2)
1/2*k*(xi^2 - xf^2) = 1/2 * m * (vf^2 - vi^2)
vi = 0 m/s
1/2*773 N/m * ( (.0656m)^2 - (.0164 m)^2 ) = 1/2* 2.12 kg *vf^2
vf = sqrt(773 N / m / 2.12 kg * (.00430336 m^2 - .0002689 m^2) ) = 1.212 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.