8.22 The tires of a car make 78 revolutions as the car reduces its speed uniform
ID: 1544982 • Letter: 8
Question
8.22
The tires of a car make 78 revolutions as the car reduces its speed uniformly from 86.0 km/h to 58.0 km/h . The tires have a diameter of 0.90 m .
A) What was the angular acceleration of the tires?
Express your answer using two significant figures.
B) If the car continues to decelerate at this rate, how much more time is required for it to stop?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
C) How far does the car go? Find the total distance.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
vo = 86 km/h = 23.89 m/s
vf = 58 km/h = 16.11 m/s
r = 0.90/2 = 0.45 m
wo = vo/r = 53.086 rad/s
wf = 35.8 rad/s
wf^2 = wo^2 + 2*alpha*theta
theta = 78 rev = 78 * 2pi rad
alpha = (wf^2 - wo^2)/2*theta
alpha = -1.568 rad/s^2
part b )
wf = wi + alpha*t
t = 35.8 / 1.568
t = 22.84 s
part c )
s = ut - at^2/2
a = alpha*r = 0.705 m/s^2
u = 23.89 m/s
s = 23.89 * 22.84 - 0.705 * 22.84^2/2
s = 361.76 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.