A sort of \"projectile launcher\" is shown in . A large current moves in a close
ID: 1545805 • Letter: A
Question
A sort of "projectile launcher" is shown in . A large current moves in a closed loop composed of fixed rails, a power supply, and a very light, almost frictionless bar (pale green) touching the rails.
A magnetic field is perpendicular to the plane of the circuit.Part AIf the bar has a length = 30 cm , a mass of 1.1 g , and is placed in a field of 2.2 T , what constant current flow is needed to accelerate the bar from rest to 30 m/s in a distance of 0.60 m ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
At firstly we find the acceleration of the bar using kinematices equations
v^2-u^2=2ad
30^2-0^2=2*a*0.6
900/1.2=a
the acceleration a=750 m/s^2
the force applied on the bar F=ma=1.1*10^-3*750=0.825 N
basing on lorentz principle
F=BiL
0.825=2.2*i*0.30
0.825=0.66*i
therefore the current i=1.25 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.