At one instant, the center of mass of a system of two particles is located on th
ID: 1545828 • Letter: A
Question
At one instant, the center of mass of a system of two particles is located on the x-axis at x = 2.0 m and has a velocity of (5.0 m/s) i^cap. One of the particles is at the origin. The other particle has a mass of 0.10 kg and is at rest on the x-axis at x = 8.0 m. Part A What is the mass of the particle at the origin? Express your answer using two significant figures. m_1 ______ kg Part B Calculate the total momentum of this system. Express your answer using two significant figures. P^cap = ________ kg middot m/s i^cap Part C What is the velocity of the particle at the origin? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Given Xcm = 2m
m1 = ? and x1 = 0
m2 = 0.1 kg and x2 = 8 m
part A
we have Xcm = (m1 * x1) + (m2 * x2) / (m1 + m2)
2 = (0 + (0.1*8)) / (m1 + 0.1)
m1 = 0.3 kg
part B
total moment p = M * V
p = (0.3+0.1) * 5
p = 2 kg-m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.