Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Pushing a box You push a 2.0kg box with a constant horizontal force of 50N acros

ID: 1546167 • Letter: P

Question

Pushing a box You push a 2.0kg box with a constant horizontal force of 50N across a floor 5m. There is a coefficient of kinetic friction between the box and the floor of 0.3. a.) Is the system Conservative or Non-Conservative? b.) If there is a coefficient of kinetic friction between the box and the floor of 0.3. What is the total work done on the box? c.) If the box starts from rest, how fast will it be moving at the end of the 5m floor? d.) If the box start moving at 2m/s how fast will if be moving, after 5m, if the force you push the box with is equal to the force of friction?

Explanation / Answer

1) a . if friction is present then it is nonconservative

b.w tot = 50*5-0.3*2*9.8*5 = 220.6 J

c.w = 1/2mv^2

v = 14.85 m/s

d.1) w = k2-k1

k2 = 220.6-1/2*2*2^2 = 216.6

v = 14.72 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote