A 20-m-long extension cord used to power a 1000-W circular saw has a resistance
ID: 1546338 • Letter: A
Question
A 20-m-long extension cord used to power a 1000-W circular saw has a resistance of 1.0 ohm (higher than normal, so it is worn). (a) Assuming that 120-V electricity is used, calculate the voltage that actually gets to the saw. (First calculate the resistance of the saw assuming it gets the full voltage; then add the two resistances together and find the current in the extension cord.) (b) What is the actual power consumption of the saw if its resistance is constant? (c) Repeat both (a) and (b) assuming that the saw can be modified to use 220-V electricity. This is often done to save on power lost in extension cords and is a major advantage of using 220-V electricity.Explanation / Answer
power = V^2 / resistance
1000 = 120^2 / resistance
resistance of the saw = 14.4 ohm
both the resistances are in series so,
total resistance = 1 + 14.4
total resistance = 15.4 ohm
by ohm's law
V = IR
120 = I * 15.4
I = 7.79 A
voltage = 1 * 7.79
voltage that reaches to the saw = 120 - 7.79
voltage that reaches to the saw = 112.21 V
actual power consumption = 112.21^2 / 14.4
actual power comsumption = 874.38 W
when voltage is 220 V
resistance of the saw = 220^2 / 1000
resistance of the saw = 48.4 ohm
current = 220 / (48.4 + 1)
current = 4.453 A
voltage that reaches the saw = 220 - 4.453 * 1
voltage that reaches the saw = 215.547 V
actual power = 215.547^2 / 48.4
actual power = 959.92 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.