4, A 20uF capaci is to 12 and then discharged through a 4.0M n istor. How long w
ID: 1546873 • Letter: 4
Question
4, A 20uF capaci is to 12 and then discharged through a 4.0M n istor. How long will it take for tor to drop to 3.0V? answer the voltage across the capacitor Restate Summarize outline yoursolution 5. A 6.0uF capacitor is charged to 15V and then discharged through a 1.0Mn resistor. When will the power used by the resistor be its maximum value? answer Restate your solution ne your 6. A 12.0muF capacitor is charged to 25v and then discharged through a 500kn resistor. When will the current be 1/2 of its maximum value? Restate your answer Summarize/outline your solution
Explanation / Answer
maximum value of power = v^2 / r
maximum value of power = 15^2 / (1 * 10^6)
maximum value of power = 0.000225 W
20% of maximum value = 0.2 * 0.000225
20% of maximum value = 4.5 * 10^-5 W
voltage at 20% power
V^2 / (1 * 10^6) = 4.5 * 10^-5
V = 6.708 V
when capacitor discharges
Vc = Vo * e^(-t/RC)
6.708 = 15 * e^(-t / (1 * 10^6 * 6 * 10^-6))
t = 4.8285 sec
power used by resistor will be 20% of its maximum value after 4.8285 sec
* kindly post only 1 question in a single post
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.