Early test flights for the space shuttle used a \"glider\" (mass of 980 kg inclu
ID: 1546961 • Letter: E
Question
Early test flights for the space shuttle used a "glider" (mass of 980 kg including pilot). After a horizontal launch at 600 km/h from a height of 3200 m, the glider eventually landed at a speed of 210 km/h. What would its landing speed have been in the absence of air resistance? Express your answer using two significant figures. What was the average force of air resistance exerted on it if it came in at a constant glide of 12 degree to the Earth? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
From conservation of energy
KE + PE = W
1/2 m v2^2 - 1/2 m v1^2 + -G M m /r2 - (- G M m/r1) = W
r = 0, at the earth's center, r1 = R + h = 6378000 + 3200 = 6381500 m ; r2 = 6378000 m
when there is no air resistance, W = 0
1/2 m v2^2 - 1/2 m v1^2 + -G M m /r2 - (- G M m/r1) = 0
m gets cancelled both sides
v1 = 600 km/h = 166.67 m/s
v2 = 210 km/h = 58.33 m/s
1/2 v2^2 - 1/2 x 166.67^2 + (-6.67 x 10^-11 x 5.97 x 10^24/6378000) - (-6.67 x 10^-11 x 5.97 x 10^24/63815000) = 0
1/2 v^2 - 13889.44 -6.24 x 10^7 + 6.24 x 10^6 = 0
1/2 v2^2 = 5.62 x 10^7 => v2 = 1.06 x 10^4 m/s
Hence, v2 = 1.06 x 10^4 m/s
b)The work done by air resistance is:
1/2 m v2^2 - 1/2 m v1^2 + -G M m /r2 - (- G M m/r1) = W
1/2 x 980 (58.33^2 - 166.67^2) + (-6.67 x 10^-11 x 5.97 x 10^24/6378000) - (-6.67 x 10^-11 x 5.97 x 10^24/63815000) = W
W = -1.2 x 10^7 - 6.24 x 10^7 + 6.24 x 10^6 = -6.81 x 10^7 J
W = -F h/sin(theta)
F = W x sin(theta)/h
F = 6.81 x 10^7 x sin12/3200 = 4424.62 N
Hence, F = 4424.62 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.