An object is placed 20.6 cm to the left of a converging lens of focal length 25.
ID: 1547424 • Letter: A
Question
An object is placed 20.6 cm to the left of a converging lens of focal length 25.0 cm. A diverging lens of focal length 10.0 cm is 25.0 cm to the right of the converging lens. (a) Find the distance of the final image from the second lens. Right is positive, left is negative.
(b) Find the magnification of the final image.
An object is placed 20.6 cm to the left of a converging lens of focal length 25.0 cm. A diverging lens of focal length 10.0 cm is 25.0 cm to the right of the converging lens. (a) Find the distance of the final image from the second lens. Right is positive, left is negative.
(b) Find the magnification of the final image.
Explanation / Answer
Apply lens equation for converging lens
1/f1 = 1/p1 + 1/q1
1/q1 = 1/25 - 1/20.6
q1 = -117.04 cm
p2 = 117.04 + 25 = 142.04 cm
Apply lens equation for diverging lens
1/f2 = 1/q2 + 1/p2
1/q2 = 1/f2- 1/p2
= 1/-10 - 1/142.04
q2 = -9.34 cm ( negative)
the distance of the final image from the second lens is d= 25 + 9.34 = 34.34 cm
M = ( -q1/p1) ( -q2/p2)
=- ( -117.04/20.6) ( - (-9.34/142.04 cm)
=0.373
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.