A playground merry-go-round, made in the shape of a solid disk, has a diameter o
ID: 1547433 • Letter: A
Question
A playground merry-go-round, made in the shape of a solid disk, has a diameter of 2.550 m and a mass of 352.3 kg. Two children, each of mass 30.20 kg, sit on opposite sides at the edge of the platform. Approximate the children as point masses. Part 1 out of 2 (a) What torque is required to bring the merry-go-round from rest to 24.00 rpm in 19.90 s? N ·m
b) If two other bigger children are going to push on the merry-go-round rim to produce this acceleration, with what force magnitude must each child push?
_____ N
Explanation / Answer
a) d = 2.550 m, r = 1.275 m, m = 352.3 kg, m' = 30.20 kg, f = 24 rpm = 0.4 rev/s
I = I1 + I2 = mr2/2 + 2 m' r2 = [352.3*1.2752/2] + [2*30.20*1.2752] = 384.54 kg.m2
w1 = 0 , w2 = 2 pi f = 2 pi * 0.4 = 2.513 rad/s
alpha = (w2 - w1) / t = 2.513 / 19.90 = 0.126 rad/s2
Torque = I * alpha = 384.54 * 0.126 = 48.5 N.m
b) T = F * r = 48.5 N.m
F * 1.275 = 48.5
F = 38.0 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.