Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Electromagnetic waves Begin Date: 3/14/2017 12:00:00 AM -- Due Date: 3/20/2017 1

ID: 1547883 • Letter: E

Question

Electromagnetic waves Begin Date: 3/14/2017 12:00:00 AM -- Due Date: 3/20/2017 12:00:00 AM End Date: 4/13/2017 12:00:00 AM (10%) Problem 6: A 23 m diameter university communications satellite dish receives TV signals that have a maximum electric field strength (for one channel) of 85 mu V/m. Randomized Variables d = 25 m E = 8.5 mu V/m What is the intensity of this wave in W/m^2? I = What is the power received by the antenna in W? If the orbiting satellite broadcasts uniformly over an area of 1.50 times 10^13 m^2 (a large fraction of North America), how much power does it radiate in W?

Explanation / Answer

A)

Intensity of the wave is S = Em^2/(2*c*mu_o) = (8.5*10^-6)^2/(2*3*10^8*4*3.142*10^-7)


S = 9.58*10^-14 W/m^2

b) Power received is P = I*A = 9.58*10^-14*pi*(D/2)^2 = 9.58*10^-14*3.142*(2.5/2)^2 = 4.703*10^-13 W


C) Power transmitted is P = I*A= 9.58*10^-14*1.5*10^13 = 1.437 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote