Two blocks are free to move on a horizontal frictionless surface. Block A has a
ID: 1548218 • Letter: T
Question
Two blocks are free to move on a horizontal frictionless surface. Block A has a mass m = 2kg and is initially moving to the right with a speed of v = 5m/s. Block B has a mass of m = 6kg and is initially not moving.
6) If the blocks collide and stick together, what is the final velocity of the two blocks?
vf = 1.25 m/s
vf = 1.75 m/s
vf = 2.00 m/s
7) If two blocks collide elastically (bounce off) what is the final velocity of block A?
v = 2.0 m/s to the left
v = 2.5 m/s to the left
v = 2.0 m/s to the right
v = 2.5 m/s to the right
8) If two blocks collide elastically (bounce off) what is the final velocity of block B
v = 2.0 m/s to the left
v = 2.5 m/s to the left
v = 2.0 m/s to the right
v = 2.5 m/s to the right
M 3M Before the B 1S10n 1-AExplanation / Answer
step;1
Given that
mass m1=M
mass m2=3M
initial speed u1=5 m/s
initial speed u2=0 m/s
step;2
now we find the finial velocity both block are strick
according to law of conservation of momentum
m1u1+m2u2=(m1+m2)v
M*5+3M*0=[M+3M]v
finial velocity V=5M/4M=1.25 m/s
step;3
now we find the velocity of block A
velocity of block A=>Vf=(m1-m2)u1/(m1+m2)+2m2u2/(m1+m2)
=(M-3M)5/(M+3M)+2*3M*0/(M+3M)
=-2.5 m/s
the velocity of block A is 2.5 m/s left
step;4
now we find the velocity of block Bafter collision
velocity of block B=2m1u1/(m1+m2)+(m2-m1)u2/(m1+m2)
=2*M*5/(M+3M)+0
=2.5 to right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.