A 975-kg two-stage rocket is traveling at a speed of 6.50×10 3 m/s away from Ear
ID: 1548305 • Letter: A
Question
A 975-kg two-stage rocket is traveling at a speed of 6.50×103 m/s away from Earth when a predesigned explosion separates the rocket into two sections of equal mass that then move with a speed of 3.00×103 m/s relative to each other along the original line of motion.
Part A
What is the speed of each section (relative to Earth) after the explosion?
Enter your answers numerically separated by a comma.
B
How much energy was supplied by the explosion? [Hint: What is the change in kinetic energy as a result of the explosion?]
va, vb =Explanation / Answer
M = 975 kg, v = 6.50 * 103 m/s
m1 = 975 / 2 = 487.5 kg, m2 = 975/2 = 487.5 kg
v1 - v2 = 3.00 * 103 m/s
a) From moment of conservation
M V = m1 v1 + m2 v2
975 * 6.50 * 103 = 487.5 * [(3.00 * 103) + v2 + v2]
13000 = (3.00 * 103) + 2 v2
v2 = 5000 m/s, v1 = 8000 m/s
b) Energy supplied = [(1/2 m1 v12) + (1/2 m2 v22)] - [1/2 MV2]
= 1097 * 106 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.