A high tension line carries 37.5 A of current at 320kv from the main power plant
ID: 1548430 • Letter: A
Question
A high tension line carries 37.5 A of current at 320kv from the main power plant. At the end of a line a city transformer reduces the voltage to 4kV for distribution to neighborhoods where another transformer lower the voltage to 120V for home use. a) What is the total current in the city lines and what is the total current in the lines that carries electricity to each house? b) Consider now that the city distributes the electricity in 8 neighborhoods each with 100 houses. If electricity is equally distributed between neighborhoods and between individual houses, what is the current in each line taking electricity to neighborhoods, and what is the current available to each house.Explanation / Answer
a)
Total current in city lines = 37.5*320*10^3/(4*10^3) = 3000 A
Total current in the lines that carries electricity to each house = 3000*4000/120 = 1*10^5 A
b)
Current in each line = 1*10^5/(8*100) = 125 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.