A uniform electric field has magnitude E and is directed in the negative x direc
ID: 1549086 • Letter: A
Question
A uniform electric field has magnitude E and is directed in the negative x direction. The potential difference between point a (at x= 0.65 m ) and point b (at x= 0.90 m ) is 280 V . Part A Which point, a or b, is at the higher potential? a b S Part B Calculate the value of E. Express your answer using two significant figures. E = N/C S Part C A negative point charge q=0.200C is moved from b to a. Calculate the work done on the point charge by the electric field. Express your answer using two significant figures. W =
Explanation / Answer
Part A
Electric field is towards our left. Electric field is always flow from higher to lower potential So, for the first query, B will be at higher potential than A.
Part B
Second, E = V/d = 280/(0.90-0.65) = 1120 V/m
Part C
Third, p d 280 V means that work done in taking 1 Coulomb charge is 280 joule
So in taking 0.20 x 10^-6 C the work, of course, done by electric field = 280*0.2 micro joule
ie W = 56 micro joule.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.