After finally gaining entrance to your new square house with its recently instal
ID: 1549443 • Letter: A
Question
After finally gaining entrance to your new square house with its recently installed door, you discover the notes to a long-lost physics experiment. Since physics and the pursuit of knowledge are your only true aspirations, you feel inclined to finish the calculations. The experiment consisted of a 3.50-kg aluminum chamber, filled with 2.75 mol of nitrogen, into which a 0.500-kg hunk of copper was placed. The initial temperature of the aluminum chamber and nitrogen gas was 20.0 degree C while the initial temperature of the hunk of copper was 240.0 degree C. You easily recall that the specific heat for aluminum is c_Al = 9.10 times 10^2 J/kg middot K and the specific heat for copper is c_Cu = 3.90 times 10^2 J/kg middot K. (a) What was the equilibrium temperature for this experiment? Assume that no heat was lost to the surroundings. (b) What was the entropy change for this experiment?Explanation / Answer
Energy lost by copper = Energy gained by Aluminum chamber + Nitrogen
mcu - Mass of copper=0.5kg
mAl- mass of aluminum=3.5kg
Ccu-Specific heat of copper=3.90 x 102 J/Kg.K
CAl- Specific heat of aluminum=9.10 x 102 J/Kg.K
Teq- Equilibrium temperature
mcu x Ccu x (Teq - (240+273.15)) = mAl x CAl x (Teq - (20+273.15)) + mN x Cv x (Teq - (20+273.15))
Cv =0.743 J/Kg.K
Assuming Cv to be constant
For mN ,
1 mol of nitrogen gas(N2)=28.015g
2.5 mol=70.0375g=70.0375 x 10 -3 kg
Solving the above equation for Teq we get
Teq=278.8K
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.