A power supply has an open-circuit voltage of 37.0 V and an internal resistance
ID: 1549723 • Letter: A
Question
A power supply has an open-circuit voltage of 37.0 V and an internal resistance of 2.00 . It is used to charge two storage batteries connected in series, each having an emf of 5.50 V and internal resistance of 0.300 . The charging current is to be 3.50 A.
(a) What additional resistance should be added in series?
(b) At what rate does the internal energy increase in the supply?
W
(c) At what rate does the internal energy increase in the batteries?
W
(d) At what rate does the internal energy increase in the added series resistance?
W
(e) At what rate does the chemical energy increase in the batteries?
W
Explanation / Answer
V1=37 V
r1=2 ohms
emf v2=5.5 v
r2=0.3 ohms
I=3.5 A
a)
use,
V1-2*V2=I*(R+r1+2*r2)
37-2*5.5=3.5*(R+2+2*0.3)
===> resistance, R=4.83 ohms
b)
power at power supply,
P=I^2*r1
P=3.5^2*2
P=24.5 W
c)
power at batteries,
P=I^2*2*r2
=3.5^2*(2*0.3)
=7.35 W
d)
power at resistor,
P=I^2*R
=3.5^2*4.83
=59.2 W
e)
rate of chemical energy increase,
P=2*V2*I
=2*5.5*3.5
=38.5 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.