A little red wagon with mass 7.00 kg moves in a straight line on a frictionless
ID: 1550724 • Letter: A
Question
A little red wagon with mass 7.00 kg moves in a straight line on a frictionless horizontal surface. It has an initial speed of 4.00 m/s and then is pushed 3.0 m in the direction of the initial velocity by a force with a magnitude of 10.0 N. (a) Use the work- energy theorem to calculate the wagon's final speed. (b) Calculate the acceleration produced by the force. Use this acceleration in the kinematic relationships of Chapter 2 to calculate the wagon's final speed. Compare this result to that calculated in part (a).Explanation / Answer
a) work done = change in kinetic energy
F*S = 0.5m*(v2^2 - v1^2)
10*3 = 0.5*7*(v2^2 - 4^2)
v2 = 4.95 m/s
b) F = ma
10 = 7*a
a = 1.428 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.