Spring mass collision A 3.0kg mass slides on a frictionless horizontal surface,
ID: 1550725 • Letter: S
Question
Spring mass collision A 3.0kg mass slides on a frictionless horizontal surface, initially moving to the left at 50m/s. It collides with a spring, compressing it, and momentarily coming to rest. Finally, the mass moves to the right at 40m/s. Assume the block remains in contact with the spring for 0.02s. a.) What is the impulse of the spring on the block? Remember impulse is a vector. b.) What is the average force of the spring on the block? c.) If the spring has a stiffness constant of k = 50,000N/m, how much is the spring compressed during the collision?Explanation / Answer
Given that
mass m=3 kg
initial velocity u=-50 m/s
final velocity v=40 m/s
time t=0.02 s
step;2
now we find the impule of mass
impulse J=m[v-u]=3[40+50]=270 kg.m/s
step;3
now we find the average forece of spring block moves
the average force Favg=J/t=270/0.02=13500 N
now we find the spring compression during collision
Favg=kx
13500=50000*x
distance x=0.27 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.