Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a. compute the fans angular velocity magnitude After Time 0.200 seconds has pass

ID: 1551003 • Letter: A

Question


a. compute the fans angular velocity magnitude After Time 0.200 seconds has passed
b. through how many revolutions has the play turned in the time interval 0.200 seconds from part A
c. what is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time T equals 0.200 s
d. what is the magnitude of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at T equals 0.200 seconds?

t An Electric Ceiling Fan An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0 200 rev/s. The magnitude of the angular acceleration is 0.910 rev/s Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.710 m Part

Explanation / Answer

A) Compute the angular velocity of the fan after time 0.200 s has passed. Numerically in revolutions per second.

Use the formula v = vi + at:

v = vi + at
v = 0.200 + 0.910 * 0.200
v = 0.382 rev/s

B) Since we found the ending velocity in Part A, we can use the following formula. The unrounded ending speed was 0.382 rev/s:

vf2 = vi2+ 2a(x)
0.3822 = 0.2002 + 2 * 0.910 * x
0.1549 = 0.04 + 1.82x
0.1149 = 1.82x
x = 0.0631 rev

0.0631 rev

C) Since the diameter of the fan is 0.710 m, it’s radius is 0.355m. This gives a circumference of (c = 2r) 2.20 m. The blade is moving at 0.382 revolutions per second, so the tangential speed is 2.20 * 0.382 = 0.84 m/s

0.84 m/s