The Expert TAIHuman- X Secure h ps://usm42sc.theexpertta.com on/Take Tu alAssign
ID: 1551405 • Letter: T
Question
The Expert TAIHuman- X Secure h ps://usm42sc.theexpertta.com on/Take Tu alAssignment..aspx d7%) Problem 14: Suppose a microscope's 2.5 mm focal length objective produces a magnification of Assignment Status Click here for A 50% Part (a) What is the object distance for this configuration in mm? detailed view Grade Summary eductions Potential 100% Problem Status Submissions Attempts remaining: 7 4 5 6 0% per attempt) atan0 acotano sinho. detailed view cosh10 tan 10 cotanh0 Degrees Radians Hints: deduction per hint. Hints remaining 3 Feedback: deduction per feedback. 10 50% Part (b) ow far (in cm) from the objective should a 10.00 cm focal length eyepiece be placed to produce a further fourfold (4.000 11 magnification 12 13 14 15 16Explanation / Answer
(A) m = -di /do
-3.4 = - di / do
di = 3.4do
Applying 1/f = 1/di + 1/do
1/2.5 = 1/3.4do + 1/do
1/2.5 = 1.294 / do
do = 3.235 mm ............Object distance
(B) for eyepiece,
1/f = 1/di2 + 1/do2
1/10 = 1/4do2 + 1/do2
do2 = 12.5 cm
from (A) di = 3.4 x 3.235 = 11 mm
distance between them = di + do2
= 13.6 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.