Shadows O www.webassign.net/web/Student/Assignment-Responses/submit?pos 14&dep;
ID: 1551765 • Letter: S
Question
Shadows O www.webassign.net/web/Student/Assignment-Responses/submit?pos 14&dep; 15843609 9, /2 points SerPSE9 10 P036 My Notes Ask Your Teacher Consider the system shown in the figure below with mi 21.0 kg, m2 10.7 kg, R 0.140 m, and the mass of the pulley M 5.00 kg. Object m2 is resting on the floor, and object m1 is 4,80 m above the floor when it is released from rest. The pulley axis is frictionless. The cord is light, does not stretch, and does not slip on the pulley. (a) Calculate the time interval required for m1 to hit the floor, 4t (b) How would your answer change if the pulley were massless? 4t. Need Help? it Read Submit Answer Save Progress Practice Another Version 11:45 PM O Ask me anything 3/28/2017Explanation / Answer
here,
m1 = 21 kg , m2 = 10.7 kg
M = 5 kg , R = 0.14 m
h = 4.8 m
a)
the accelration of the system , a1 = net force /effective mass
a1 = ( m1 - m2) * g /( m1 + m2 + 0.5 * m * r^2 /r^2)
a1 = ( 21 - 10.7) * 9.81 /( 21 + 10.7 + 0.5 * 5)
a1 = 2.95 m/s^2
let the time taken to reach floor be t
h = u * t + 0.5 * a * t^2
4.8 = 0 + 0.5 * 2.95 * t^2
t = 1.8 s
b)
when the pulley is massless , M = 0
the accelration of the system , a2 = net force /effective mass
a2 = ( m1 - m2) * g /( m1 + m2 + 0.5 * 0 * r^2 /r^2)
a2 = ( 21 - 10.7) * 9.81 /( 21 + 10.7)
a2 = 3.25 m/s^2
let the time taken to reach floor be t1
h = u * t + 0.5 * a2 * t1^2
4.8 = 0 + 0.5 * 3.25 * t1^2
t1 = 1.72 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.