Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Refer to for help with problems like this one. A series RCL circuit contains onl

ID: 1551778 • Letter: R

Question

Refer to for help with problems like this one. A series RCL circuit contains only a capacitor (C = 11.8 mu F), an inductor (L = 3.69 mH), and a generator (peak voltage = 65.4 V, frequency = 8.20 times 10^3 Hz). When t = 0 s, the instantaneous value of the voltage is zero, and it rises to a maximum one-quarter of a period later. (a) Find the instantaneous value of the voltage across the capacitor/inductor combination when t = 3.49 times 10^-4 s. (b) What is the instantaneous value of the current when t = 3.49 times 10^-4 s? Be sure to include the plus and minus signs in the answers if applicable. (a) Number -49.92 Units V (b) Number -0.098 Units A

Explanation / Answer

V(t) = Vo*sin2pi*f*t

Put value in this show on

Vo = 65.4 V

f = 8.2 x 10^3 Hz

t = 3.49 x 10^-4 s

Put value and calculate And find

V(t) = -49.92 V

part b )

XL = 2pif*L = 190.12 ohm

Xc = 1/2pifC

Put value and calculate

=1.645 ohm

XL > Xc so current lags the voltage by pi/2 radians

I(t) = Io*sin(2pift - pi/2)

Io = Vo/Z

Z = sqrt(R^2 + (XL-Xc)^2)

Z = 188.475 ohm

Io = 0.347 A

I(t) = 0.098 A(positive)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote