The slide generator in the figure below is in a uniform magnetic field of magnit
ID: 1551957 • Letter: T
Question
The slide generator in the figure below is in a uniform magnetic field of magnitude 0.0500 T. The bar of length 0.385 m is pulled at a constant speed of 0.500 m/s. The U-shaped conductor and the bar have a resistivity of 2.75 times 10^-8 Ohm middot m and a cross-sectional area of 8.50 times 10^-4 m^2. Find the current in the generator when x = 0.660 m. (Note that the A in the image below is the area of the loop, not the cross-sectional area of the conductor and bar.) 150.819 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. AExplanation / Answer
Induced emf in the loop, emf = B*v*L
E = 0.05*0.5*0.385
E = 9.625*10^-3 volts
resistance of the loop, R = rho*(2*L + 2*x)/A
R = 2.75*10^-8*(2*0.385 + 2*0.66)/(8.5*10^-4)
= 6.76*10^-5 ohm
so, induced current , I = induced emf/R
I = 9.625*10^-3/(6.76*10^-5)
= 142.3 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.