The figure below shows a rod of length L = 10.0 cm that is forced to move at con
ID: 1552164 • Letter: T
Question
The figure below shows a rod of length L = 10.0 cm that is forced to move at constant v = 5.00m/s along horizontal rails. The rod, rails, and connecting strip at the right form a conducting loop. The rod has resistance 0.400 ohm. The rest of the loop has negligible resistance. A current, i = 100A, is passing through the long straight wire shown above the loop. The wire is a distance a = 10.0 mm from the loop and creates the magnetic field shown below. Find the (a) emf and (b) the current induced in the loop. c) At what rate is thermal energy generated in the rod? (d) What is the magnitude of the force that must be exerted on the rod to force it to move at a constant speed? (e) At what rate does this force do work on the rod?Explanation / Answer
here,
length of rod, l = 10 cm = 0.1 m
velocity, v = 5 m/s
resistance in rod, R = 0.4 ohms
Current in wire, Iw = 100 A
distance to wire, d = 10 mm = 0.01 m
Part a:
induce emf = - uo*I/(2*pi) * ln ((d + l)/d) * v
induce emf = - (4*pi*10^-7*100)/(2*pi) * ln((0.01 + 0.1)/0.01) * 5
induce emf = - 2.39*10^-4 V
Part B:
induced current, I = induced emf / resistance
induced current, I = (2.39*10^-4) / 0.4
induced current, I = 5.95*10^-4 A
Part C:
Thermal energy = ( induced current )^2 * Resistance
Thermal energy = ( 5.95*10^4 )^2 * 0.4
Thermal energy = 1.416*10^9 watts
Part D:
Force, F = (uo * induced current * Iw)/(2*pi) * ln((d+l)/d)
Force, F = (4*pi*10^-7 * 5.95*10^-4 *100)/(2*pi) * ln((0.01+0.1)/0.01)
Force, F = 2.853 * 10^- 8 N
Part e:
Work done = Force * velocity
work done = 2.853 * 10^- 8 * 5
work done = 1.427*10^-7 watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.