George is able to swing a baseball bat (0.32 lb) initially travelling at 90mph i
ID: 1552242 • Letter: G
Question
George is able to swing a baseball bat (0.32 lb) initially travelling at 90mph in the negative direction. and hit it about L=350ft. this contact lasts 0.7ms and the bat imparts a constant force on the ball equal to F=3400i+725j [lb]. if George decides to cheat and put pine tar on his barrel, the contact time will increase to 0.75ms. Assuming he hits the exact same pitch with the exact same force, how far can he hit the ball now? (Neglect the change in height between when the ball is hit and when it lands. No calculations are needed for the impact lasting 0.7ms use g=32.2ft/s^2)
w. In_ 't I l'i-:l rUV? IN.;Ad Iee chorm v:: ew ter t% Lx8 ir.hi't "d ve+p1 a orth NS Aur aExplanation / Answer
along horizontal
Fx = 3400 lb Fy = 725 lb
Fx = m*v1x/t1 Fy = m*v1y/t1
v1x = Fx*t1/m v1y = Fy*t1/m
L1 = 2*v1x*v1y/g = 2*Fx*Fy*t1^2/gm^2
for time t2
Fx = 3400 lb Fy = 725 lb
Fx = m*v2x/t2 Fy = m*v2y/t2
v2x = Fx*t2/m v2y = Fy*t2/m
L2 = 2*v2x*v2y/g = 2*Fx*Fy*t2^2/gm^2
L2/L1 = (t2/t1)^2
L2 = 350*(0.75/0.7)^2
L2 = 402 ft
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.