The amplitude of a standing sound wave in a long pipe closed at the left end is
ID: 1552426 • Letter: T
Question
The amplitude of a standing sound wave in a long pipe closed at the left end is sketched below.
The vertical axis is the maximum displacement of the air, and the horizontal axis is along the length of the pipe. What is the harmonic number for the mode of oscillation illustrated?
The length of the pipe is 0.350 m. What is the pitch (frequency) of the sound? Use 340 m/s for the speed of sound in air.
The pipe is now held vertically, and a small amount of water is poured inside the pipe. The first harmonic frequency is then measured to be 267.1 Hz. Measuring from the bottom of the pipe, what is the level of the water?
Explanation / Answer
(a) third harmonic (Of an open ended pipe, odd harmonics are allowed)
(b)
f = n*v / 4* L
n = 3
v= 340 m/s
L= 0.350 m
f = 3*340 / 4*0.35
f = 728.57 Hz
(c)
Let level of water H, If reduces the effective length of pipe
Using, f = n*v / 4*Leff
n = 1
267.1 = 1 * 340 / 4 *( 0.35 - H)
H = 0.0318 m
H = 3.18 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.