A transparent photographic slide is placed in front of a converging lens with a
ID: 1553132 • Letter: A
Question
A transparent photographic slide is placed in front of a converging lens with a focal length of 2.49 cm. An image of the slide is formed 14.8 cm from the slide. (a) How far is the lens from the slide if the image is real? (Enter your answers from smallest to largest starting with the first answer blank. Enter NONE in any remaining answer blanks.) cm Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, cm (b) How far is the lens from the slide if the image is virtual? (Enter your answers from smallest to largest starting with the first answer blank. Enter NONE in any remaining answer blanks.) cm Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. cmExplanation / Answer
object distance = s
image distance s' = 14.8 cm
focal length f = 2.49 cm
1/s + 1/s' = 1/f
1/s + 1/14.8 = 1/2.49
s = 2.99 cm <<<<<=======ANSWER
============
(b)
if the image is virtual
s' is negative
1/s - 1/14.8 = 1/2.49
s = 2.13 cm <<<<<=======ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.