The eight ball, which has a mass of m = 0.5 kg. is initially moving with a veloc
ID: 1553267 • Letter: T
Question
The eight ball, which has a mass of m = 0.5 kg. is initially moving with a velocity v = 2.5i m s. It the strikes the six ball, which has an identical mass and is initially at rest. After the collision, the eight ball is deflected by an angle of theta = 19 degree and the six ball is deflected by an angle of Phi = 12.5 degree, as shown in the figure. Write an expression for the magnitude of six ball's velocity, in terms of the angles given in the problem and the magnitude of the eight-ball's initial velocity, v. What is the magnitude of the velocity, in meters per second, of the six ball? What is the magnitude of the velocity of the eight ball, in meters per second, after the collision?Explanation / Answer
a)
We need to use law of conservation of linear momentum,
m1v1i+m2v2i = m1v1f+ m2v2f --------------(1)
Along horizontal axis,
m1v1ix+m2v2i x= m1v1fx+ m2v2fx
m1Vix+m2v2i x= m1v1fx+ m2v2fx
m1V + m2*0 = m1*v1fcos + m2*v2f*cos
m1V = m1*v1fcos + m2*v2f*cos -----------------(2)
Along vertical axis,
m1Viy+m2v2i y= m1v1fy+ m2v2fy
m1*0 + m2*0 = m1*v1fsin + m2*v2f*sin
m1*v1fsin + m2*v2f*sin = 0
m1*v1fsin = -m2*v2f*sin
v2f= (-m1*v1fsin)/( m2*sin ) -----------------(3)
Plug (3) in (2),
m1V = m1*v1fcos + m2*[(-m1*v1fsin)/( m2*sin )]*cos
m1V = m1*v1fcos + [(-m1*v1fsin cos)/( sin )
m1V = v1f*{(m1*cos) + [(-m1*sin cos)/( sin )}
v1f = m1V/{(m1*cos) + [(-m1*sin cos)/( sin )} ------------------(4)
c)
Plugging given data in (4),
v1f = (0.5*2.5)/{(0.5*cos19) + [(-0.5*sin19* cos12.5)/(sin(-12.5 ))}
v1f = 1.035m/s
b)
Plugging above value in (3),
v2f= (-0.5*1.035*sin19)/(0.5*sin(-12.5))
v2f= 1.55m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.