What is the motor\'s resistance? A motor attached to a 120 V/60 Hz power line dr
ID: 1553285 • Letter: W
Question
What is the motor's resistance? A motor attached to a 120 V/60 Hz power line draws an 8.00 A current. Its average energy dissipation is 760 W. Significant Figures Feedback: Your answer 11.875 Ohm was either rounded differently or used a different number of significant figures than required for this part. If you need this result for any later calculation in this item, keep all the digits and round as the final step before submitting your answer. How much series capacitance needs to be added to increase the power factor to 1.0?Explanation / Answer
capacitance to be placed in parallel !!
p.f. = P/A = 760/(120*8) = 0.79
= arccos 0.79 = 0.66 rad
tan = 0.776
Q = P*tan = 760*0.776 =589.84 VAr
Q = V^2/Xc
Xc = V^2/Q = 120^2/589.84 = 24.41 ohm
Xc = 1/(*C) = 1/(377*C) {=2*3.14*f}
C = 1/(24.41*377) = 109 F
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.