Suppose a star the size of our Sun, but with mass 8.0 times as great, were rotat
ID: 1553628 • Letter: S
Question
Suppose a star the size of our Sun, but with mass 8.0 times as great, were rotating at a speed of 1.0 revolution every 8.7 days. If it were to undergo gravitational collapse to a neutron star of radius 15 km , losing 34 of its mass in the process, what would its rotation speed be? Assume the star is a uniform sphere at all times.Assume also that the thrown-off mass carries off no angular momentum.Assume also that the thrown-off mass carries off its proportional share (34) of the initial angular momentum.
Explanation / Answer
M1= M
M2 = M- 3M/4 = M/4
R1 = 695700 km
R2 = 15 km
W1 = 1/ 8.7 = 0.1149 rev/day
from conservation of angular momentum
I1 W1 = I2 W2
2/5 M R1^2 W1 = 2/5 M/4 R2^2 W2
M (695700)^2*0.1149=M/4 *15^2* W2
W2 = 9.89 X 10^8 rev/day
w2 = 1.145 x 10^4 rev/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.