A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high v
ID: 1553659 • Letter: A
Question
A rail gun uses electromagnetic forces to accelerate a projectile to very high velocities. The basic mechanism of acceleration is relatively simple and can be illustrated in the following example. A metal rod of mass 40.0 g and electrical resistance 0.300 S2 rests on parallel horizontal rails that have negligible electric resistance. The rails are a distance L 10.0 cm apart. (Figure 1) The rails are also connected to a voltage source providing a voltage of 5.00 The rod is placed in a vertical magnetic field. The rod of 1 Figure 1 Part A Find us, the coefficient of static friction between the rod and the rails. Give your answer numerically H's Submit Hints My Answers Give Up Review PartExplanation / Answer
energy stored is U = 0.5*L*i^2 = 0.388 J
0.5*L*11.7^2 = 0.388
inductance is L = 5.67*10^-3 H
but Inductance is L = mu_o*N^2*A/(2*pi*r) = 5.67*10^-3
(4*3.142*10^-7*N^2*4.99*10^-4)/(2*3.142*14.8*10^-2) = 5.67*10^-3
N = 2899 turns
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.