You are to design a rotating cylindrical axle to lift 850-N buckets of cement fr
ID: 1553673 • Letter: Y
Question
You are to design a rotating cylindrical axle to lift 850-N buckets of cement from the ground to a rooftop 75.0 m above the ground. The buckets will be attached to a hook on the free end of a cable that wraps around the rim of the axle; as the axle turns, the buckets will rise. (a) What should the diameter of the axle be in order to raise the buckets at a steady 1.95 cm/s when it is turning at 7.2 rpm? (b) If instead the axle must give the buckets an upward acceleration of 0.385 m/s^2, what should the angular acceleration of the axle be? rad/s^2Explanation / Answer
here,
weight of bucket, w = 850 N
height of rooftop, h = 75 m
velocity, v = 1.95 cm/s = 0.0195 m/s
angular speed, w = 7.2 rpm = 7.2 * 0.105 = 0.756 rad/s
Part a:
Since,
v = w * radius of axle
radius of axle,r = v/w
dia of axle = 2 * v/w
dia of axle = 2 * 0.0195/0.756
dia of axle = 0.051 m
dia of axle = 5.1 cm
Part b:
radius of axle, r = 0.051/2 = 0.0255
acceleration, a = 0.385 m/s^2
angular acceleration,alpha = a/r
angular acceleration,alpha = 0.385 / 0.0255
angular acceleration,alpha = 15.098 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.