A 10 kg cart is moving along an air track with an initial velocity of 6 m/s. A s
ID: 1553786 • Letter: A
Question
A 10 kg cart is moving along an air track with an initial velocity of 6 m/s. A second 16 kg cart is moving in the opposite direction with a speed of 8 m/s. What is the velocity of both carts after they collide? Assume the collision is completely elastic. A rocket in space is travelling at an initial speed of 120 m/s. After burning some fuel its speed increased to 580 m/s. If the exhaust speed of the fuel is 1800 m/s relative to the rocket, what percentage of the initial mass is lost? A force in the x direction is applied to a 6 kg box that is sitting on a horizontal, frictionless surface. The force varies with position as F(x) = 18 - 0.6x^2. If the box starts off at rest and is at an initial position of x = 0, what is the speed of the box after travelling 8 m? A 10 kg mass initially has a momentum vector p = 30i + 40j while a 25 kg mass initially has a momentum vector p = -160i - 95j. After a collision between the two masses the 25 kg mass now has a momentum vector p = -150i - 20j. Using momentum conservation, prove whether this is a completely elastic, inelastic or completely inelastic collision. What is the angle between the vector A = with the negative z axis? A 50 kg crate is being lowered down a ramp by a rope that acts parallel to the surface of the ramp. The rope is being used to slow the acceleration and acts up the ramp. During an 8 m path along the ramp, the crate constantly accelerates from 2 m/s to 6 m/s. The ramp makes an angle of 30 with the horizontal and has a coefficient of kinetic friction between it and the crate of mu_k = 0.24. What is the work done by each force (gravity, tension, normal and friction) during 8 m displacement? This problem will use the graph of position at the bottom left of this page for both parts (Assume that gravity acting in the -y direction as normal and no other forces (other than normal force) are acting on the system). For clarity, Path 1 and Path 2 are identical until the x = 4 m position where Path 2 moves down. Assume that the sharp edges are smooth curves. (a): Two identical objects are released at the same time at the x = 0 m position. One object is on Path 1 and the on Path 2. Assuming mechanical energy is conserved, which ball will reach the x = 10 m position first? Your options Path 1, Path 2, Same Time. (b): Assume mechanical energy is conserved, indicate whether the following are positive, negative or zero. Please indicate all answers on your answer sheet. Subscripts indicate the path number in question. KE_1(x = 4) - KE_1(x = 2) U_2(x = 10) - U_2(x = 7) U_2(x = 8) - U_1(x = 8) KE_2(x = 8) - KE_1(x = 8)Explanation / Answer
Given vector
A = -5i +12 j - 4k
the angle made by vector A with -ve z axis is
the magnitude of the vector A is = sqrt((-5)^2+12^2+(-4)^2)= 13.60
cos theta = 4 / 13.60
theta = arc cos ( 4 / 13.60) = 72.895
the angle made by the vector with -ve z axis is 180 -72.895 degrees = 107.105 degrees
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.