A coil of Nichrome wire is 23.0 m long. The wire has a diameter of 0.350 mm and
ID: 1553792 • Letter: A
Question
A coil of Nichrome wire is 23.0 m long. The wire has a diameter of 0.350 mm and is at 20.0 degree C. a). If it carries a current of 0.460 A, what is the magnitude of the electric field in the wire? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. V/m b). If it carries a current of 0.460 A, what is the power delivered to it? 82.48 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. W c). If the temperature is increased to 360 degree C and the potential difference across the wire remains constant, what is the power delivered? Your response differs from the correct answer by more than 10%, Double check your calculations.Explanation / Answer
a) R = p L / A
value of resistivity = 1.1 * 10-6 ohm.m
R = (1.1 * 10-6 * 23) / (pi * (0.175 * 10-3)2) = 262.96 ohms
a) V = I R = 0.46 * 262.96 = 120.96 V
E = V / d = 120.96 / 23 = 5.26 V/m
b) P = I2 R = 0.462 * 262.96 = 55.64 W
c) R = R0(1 - alpha*delta T) = 262.96 (1 - 0.4 * 10-3 * (360-20)) = 227.2 ohm
P = I2 R = 0.462 * 227.2 = 48.1 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.