A BB gun is fired at a cardboard box of mass m2=0.55 kg on a frictionless surfac
ID: 1553956 • Letter: A
Question
A BB gun is fired at a cardboard box of mass m2=0.55 kg on a frictionless surface. The BB has a mass of m1= 0.0195kg and travels at a velocity of v1= 74 m/s. It is observed that the box is moving at a velocity of v2= 0.21 m/s after the BB passes through it.
A.) Write an expression for the magnitude of the BB's velocity as it exits the box vf.
B.) What is the BB's final velocity vf, in meters per second?
C.) If the BB doesn't exit the box, what will the velocity of the box v'2, be in meters per second?
Explanation / Answer
Given
m1 mass of BB = 0.0195 kg
m2 mass of box = 0.55 kg
u1 velocity of BB before collision = 74 m/s
v2 is velocity of box after the BB passes through it = 0.21 m/s
by conservation of momentum , and assume that the box is initially at rest
A)
the momentumof the system beforce colllision = momentum of the system after the collision
m1 u1 + m2* u2 = m1v1 + m2v2
here v1 is BB's final velocity , when it exits the box
v1 = (m1u1 - m2v2)/m1
B) V1 = (0.0195*74 - 0.55*0.21)/0.0195 m/s
= 68.1 m/s
C)
if BB does not exit
then conservation of energy is
m1*u1 = (m1+m2)V
V = m1*u1/(m1+m2)
= 0.0195*74/(0.0195+0.55) m/s
= 2.53380 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.