The maximum energy a bone can absorb without breaking is surprisingly small. For
ID: 1555427 • Letter: T
Question
The maximum energy a bone can absorb without breaking is surprisingly small. For a healthy human of mass 60 kg, experimental data show that the leg bones can absorb about 200 J. (a) From what maximum height could a person jump and land rigidly upright on both feet without breaking his legs? Assume that all energy is absorbed in the leg bones in a rigid landing. 0.68 m (b) People jump from much greater heights than this; explain how this is possible. HINT Think about how people land when they jump from greater heights.
Explanation / Answer
m = 60 kg, E = 200 J
E = m g h
h = (200 ) / (60 * 9.81)
h = 0.34 m
So people can jump from 0.34 m height and land rigid on fet without breaking legs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.