Suppose a crate of mass 9.4 kg is placed on the plank in the figure below at a d
ID: 1555757 • Letter: S
Question
Suppose a crate of mass 9.4 kg is placed on the plank in the figure below at a distance x = 7.0 m from the left end. If the plank has a mass of 12 kg, find the forces exerted by the two supports on the plank. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
O 0/2 points I Previous Answers GioCP2 8.P 027 Suppose a crate of mass 9.4 kg is placed on the plank in the figure below at a distance x 3 7.0 (Indicate the direction with the sign of your answer.) left support right support 7.0 m Im Need Help? Read It Talk to a Tutor Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
The net force in vertical direction is zero since the system is not accelerating upwards.
R + N - mg - Mg = 0
where R is the normal force exerted by left support and N is the normal force exerted by right support.
R + N = (9.4 + 12)9.8 = 209.72
Also, torque on this system is zero since the system is not rotating in any direction.
So, taking the torque about the left support we get:
9.4(9.8)(x - 3) + 12(9.8)(3) - N(7) = 0
=> 9.4(9.8)(7 - 3) + 12(9.8)(3) - N(7) = 0
=> N = 103.04 Newton
therefore, R = 209.72 - 103.04 = 106.68 Newton.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.