Doorway Diffraction Part A Sound with frequency 1250 Hz leaves a room through a
ID: 1556004 • Letter: D
Question
Doorway Diffraction Part A Sound with frequency 1250 Hz leaves a room through a doorway with a width of 1.15 m At what minimum angle relative to the centerline perpendicular to the doorway will someone outside the room hear no sound? Use 344 m/s for the speed of sound in air and assume that the source and listener are both far enough from the doorway for Fraunhofer diffraction to apply. You can ignore effects of reflections. Express your answer in radians. 47 radians Submit My Answers Give Up Incorrect: Try Again: 2 attempts remaining Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
1) Using
= c/f = 344/1250 = 0.2752 m
Now using condition for destructive interference
sin = m/W
= Arcsin(m/W)
if m=1
= Arcsin(0.2752/1.15) = 13.84 degrees
Theta = 13.84degrees
2) width = 2*lambda*D/a
Now a/lambda = 210
Hence width = 2*2/210 = 0.019 m = 19mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.