A small ball is attached to one end of a spring that has an unstrained length of
ID: 1556293 • Letter: A
Question
A small ball is attached to one end of a spring that has an unstrained length of 0.233 m. The spring is held by the other end, and the ball is whirled around in a horizontal circle at a speed of 4.10 m/s. The spring remains nearly parallel to the ground during the motion and is observed to stretch by 0.0119 m. By how much would the spring stretch if it were attached to the ceiling and the ball allowed to hang straight down, motionless?
A spring stretches by 0.0156 m when a 2.83-kg object is suspended from its end. How much mass should be attached to this spring so that its frequency of vibration is f = 6.96 Hz?
Explanation / Answer
By spinning horizontally, we are told that gravity plays little in the deformation (stretching) of the spring; therefore, all of the forces in the spring are centripetal.
a = v²/r = (4.1om/s)²/(0.233m+0.0119m) = 68.64 m/s²
Since the spring constant is, well, constant, the stretch due to gravity would be
x = (9.8m/s² /68.64 m/s²)·0.0119 m = 0.0016m
b)
Mass suspended m = 2.83 kg
Streached length x = 0.0156 m
At equilibrium , weight = restoring force
m g = k x
from this spring constant k = mg / x
= 1777.8 N / m
Frequency f = 6.96 Hz
we know f = ( 1/ 2) [ k / M ]
from this mass suspended M = ( 1/ 4 2 )k / f 2
= 0.92 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.