Two light bulbs (R_A = R_B = 10 Ohm) and two resistors are connected to an ideal
ID: 1556995 • Letter: T
Question
Two light bulbs (R_A = R_B = 10 Ohm) and two resistors are connected to an ideal battery (Delta V = 9 V), as shown in the figure. Assume all values are known to three significant figures. (a) Initially, both bulbs A and B are glowing. Calculate the current flowing out of the battery, and the potential difference Delta V_12 = V_1 - V_2 between points 1 and 2. (b) Which bulb is brighter, A or B? Justify your answer. (c) Bulb B is removed from its socket (so its resistance R_B rightarrow infinity). What is Delta V_12 = V_1 - V_2 now? Explain your reasoning.Explanation / Answer
let's find the equivalent resistance of circuit = (20x 15)/ 35 =8.57 ohms apprx
a) I = 9/8.57 = 1.05 A, current through right hand branch = 1.05 (20/ 35) = 0.6 A
V12= 0.6 ( 10 ) = 6 V apprx
b)Bulb is brighter as more current flows through bulb B
c)if bulb B is removed, it will behave like open circuit with infinite resistance and voltage drop will develop across it
V12=9 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.