A magnetic field directed into the page changes with time according to B= o.053
ID: 1557310 • Letter: A
Question
A magnetic field directed into the page changes with time according to B= o.053 ot^2 + 1.40, where B is in teslas and t is in seconds. The field has a circular cross section of radius R =2.50 cm (see figure below). When t= 3.30 s and r_2= 0.020 0 m, what is the magnitude of the electric field at point P_2? N/C When t =3.30 s and r_2= 0.020 0 m, what is the direction of the electric field at point P_2? into the page perpendicular to r_2 and clockwise perpendicular to r_2 and counterclockwise out of the pageExplanation / Answer
Here ,
B = 0.053* t^2 + 1.40
dB/dt = 0.053 * 2 * t
at t =3.3 s
dB/dt = 0.053 * 2 * 3.3 T/s
Now, for the electric field P2
2 pi * r * E = pi * r^2 * dB/dt
E = 0.020/2 * 0.053 * 2 * 3.3
E = 3.49 *10^-3 N/C
the electric field at P2 is 3.49 *10^-3 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.