Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The constant force, F, applied continuously to a 100 kgm body as shown above. Th

ID: 1557724 • Letter: T

Question

The constant force, F, applied continuously to a 100 kgm body as shown above. The body is initially at rest. Use the conservation of energy approach to answer the following: a) What force, F, would be required to make the body acquire a speed of 3.00 m/s after it has moved 20 m from its initial position? (N) b) What is the normal force, F_N, acting on the body? (N) c) How fast is the body moving when it is 10 m from its initial position? (m/s) d) How much work is done by the force F as described in the a) part of this problem? (J) [1 J = 1 Nm]

Explanation / Answer

Apply kinematic eqution

v^2 - u^2 = 2as

3^2 - 0^2 = 2a ( 20)

a= 0.225 m/s^2

again apply kinematic equation for s = 10 m

v^2 - u^2 = 2as

v^2 - 0^2 = 2( 0.225) (10)

v= 2.12 m/s

(D)

W= F cos theta * s

= 25.98 cos 30 ( 20)

=449.98 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote