An initially stationary 10 kg crate slides from the top of a ramp to the bottom.
ID: 1557877 • Letter: A
Question
An initially stationary 10 kg crate slides from the top of a ramp to the bottom. The ramp is 10 m long and is 6 m high at the top. The frictional force exerted by the ramp on the crate is 50 N. What is the speed of the crate at the bottom of the ramp (in ms^-1)?Show working if possible, thanks! :) An initially stationary 10 kg crate slides from the top of a ramp to the bottom. The ramp is 10 m long and is 6 m high at the top. The frictional force exerted by the ramp on the crate is 50 N. What is the speed of the crate at the bottom of the ramp (in ms^-1)?
Show working if possible, thanks! :)
Show working if possible, thanks! :)
Explanation / Answer
potential energy of the crate at top = mgh = 10x9.8x6 = 588 J
The frictional force exerted by the ramp on the crate is 50 N
so, energy loss = 50x10 = 500 J
so remaining (588-500)= 88 J energy will convert to KE
ie, (1/2)mv^2 = 88
or, v = sqrt[2x88/m] = sqrt[2x88/10] = 4.195 m/s
so, the speed of the crate at the bottom of the ramp is 4.195 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.