Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rocket for use in deep space is to be capable of boosting a total load (payloa

ID: 1557927 • Letter: A

Question


A rocket for use in deep space is to be capable of boosting a total load (payload plus rocket frame and engine) of 3.00 metric tons to a speed of 10 000 m/s. (a) It has an engine and fuel designed to produce an exhaust speed of 2 000 m/s. How much fuel plus oxidizer is required? (b) If a different fuel and engine design could give an exhaust speed of 5 000 m/s, what amount of fuel and oxidizer would be required for the same task? (c) Noting that the exhaust speed in part (b) is 2.50 times higher than that in part (a), explain why the required fuel mass is not simply smaller by a factor of 2.50.

Explanation / Answer

a)
vf vi = ve*ln(Mi/Mf)

Me = Mf(exp^(vf vi/ve) 1)

= 3 * exp^10/2 - 1

= 442 metric tons.

b)
Me = 3 * exp^10/5 - 1
= 19.2 metric tons

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote