A uniform cylindrical turntable of radius 2.00 m and mass 27.8 kg rotates counte
ID: 1558082 • Letter: A
Question
A uniform cylindrical turntable of radius 2.00 m and mass 27.8 kg rotates counterclockwise in a horizontal plane with an initial angular speed of 4 pi rad/s. The fixed turntable bearing is frictionless. A lump of clay of mass 2.44 kg and negligible size is dropped onto the turntable from a small distance above it and immediately sticks to the turntable at a point 1.90 m to the east of the axis. (a) Find the final angular speed of the day and turntable. magnitude 10.84 rad/s direction (b) Is mechanical energy of the turntable-clay system constant in this process? Yes No What, if any, is the change in internal energy? Your response differs from the correct answer by more than 100% (c) Is momentum of the system constant in this process? Yes No What, if any, is the amount of impulse imparted by the bearing? magnitude kg middot m/s directionExplanation / Answer
given
R = 2 m
M = 27.8 kg
wi = 4*pi rad/s
m = 2.44 kg
r = 1.9 m
a) Apply conservation of angular momentum
Lf = Li
If*wf = Ii*wi
(0.5*M*R^2 + m*r^2)*wf = (0.5*M*R^2)*wi
==> wf = (0.5*M*R^2)*wi/(0.5*M*R^2 + m*r^2)*wf
= (0.5*27.8*2^2)*4*pi/(0.5*27.8*2^2 + 2.44*1.9^2)
= 10.85 rad/s
direction : counterclockwise
b) No
change in intenral energy = (1/2)*Ii*wi^2 + (1/2)*If*wf^2
= 0.5*(0.5*27.8*2^2)*(4*pi)^2 - (1/2)*((0.5*27.8*2^2 + 2.44*1.9^2)*(10.85)^2
= 599 J
c) No
Impulse imparted by the bearing = change in momentum of the clay
= m*(vf - vi)
= m*r*wf - 0
= 2.44*1.9*10.85
= 50.3 kg.m/s
direction : North
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.