A solid cylinder with a mass of M = 20 kg, and a radius of R = 10 cm starts rest
ID: 1558548 • Letter: A
Question
A solid cylinder with a mass of M = 20 kg, and a radius of R = 10 cm starts rest at the top of a ramp and rolls down without slipping. The top of ramp is h = 5.00 m above its foot. Choose the foot of the ramp to be the reference point for gravitational potential energy. The moment of inertia of a solid cylinder is given by 1/2 MR^2. Find the kinetic energy and potential energy of the cylinder when it is at the top of the ramp. Find the translation speed V_t and the angular speed omega_f of the cylinder at the foot of the ramp. If the radius of the cylinder increases to 20 cm, will V_f and omega_f increase, decrease, or stay the same? Explain why.Explanation / Answer
part a:
when it is at top of the ramp,
potential energy=mass*g*height
=2*9.8*5=98 J
as it is at rest, kinetic energy=0
part b:
let at the foot of the ramp, linear speed is v,
as the cylinder is rolling without slipping, angular speed=linear speed/radius
=v/0.1=10*v rad/s
at the foot of the ramp, potential eenrgy is zero.
so total mechanical energy of the system=linear kinetic energy + rotational kinetic energy
=0.5*mass*v^2+0.5*moment of inertia*angular speed^2
=0.5*2*v^2+0.5*0.5*2*0.1^2*(10*v)^2
=1.5*v^2
using conservation of energy principle, initial total mechanical energy
=final total mechanical energy
==>1.5*v^2=98
==>v=8.083 m/s
then angular speed=v/R=80.83 rad/s
part c:
if radius increases to 20 cm,
angular speed=v/0.2=5*v
net mechanical energy=0.5*2*v^2+0.5*0.5*2*0.2^2*(5*v)^2
=1.5*v^2
using energy conservation principle,
1.5*v^2=98
==>v=8.083 m/s
angular speed=5*v=40.415 rad/s
so Vt will stay the same.
angular speed will decrease as radius is increasing and speed is staying constant.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.