Solution For this problem, note that v 0 and use conservation of momentum. Thus,
ID: 1559714 • Letter: S
Question
Solution For this problem, note that v 0 and use conservation of momentum. Thus, (8.37) P1 p 1 p 2 or (8.38) m 1 Vi 2 2. Using conservation of internal kinetic energy and that v -0, (8.39) 2 m 1 V m 1 V 2 2 2 Solving the first equation (momentum equation) for v'2, we obtain (8.40) Substituting this expression into the second equation (internal kinetic energy equation) eliminates the variable v eaving only v 1 as an unknown (the algebra is left as an exercise for the reade). There are two solutions to any quadratic equation; in this example, they are (8.41) 4.00 m/s v 1 and (8.42) 1 3.00 m/sExplanation / Answer
m1 = 0.5 kg, m2 = 3.5 kg
u1 = 4, u2 = 0
let the final velocities be V1 and V2
now, 0.5*4 = 0.5V1 + 3.5V2
5V1 + 35V2 = 20
V1 + 7V2 = 4 ---------1
Energy equation gives
8V1^2 = 0.5V1^2 + 3.5V2^2
V1^2 + 7V2^2 = 16
and V2 = 1/7 *(4 - V1)
V1^2 + 1/7 (16 + V1^2 - 8V1) = 16
7V1^2 + 16 + V1^2 - 8V1 = 112
8V1^2 - 8V1 - 96 = 0
V1^2 - V1 - 12 = 0
solving this equation gives
V = 4 m/s and -3 m/s
solving this equation gives
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.